Hos os har du altid mulighed for at komme forbi til en gratis og uforpligentede prøvetime.
Det er her du får muligheden for at møde trænerne, få en rundvisning af faciliteterne og naturligvis prøve sporten.
Før du møder til træning første gang, er der dog nogle praktiske ting du skal vide.
Det er vigtigt at du har tøj på du kan bevæge dig i. Vi går ikke meget op i moden, så du kan være hel tryg ved at møde op i det tøj du føler dig mest tilpas i.
Vi kræver dog at du har lange bukser på og indendørssko.
Udstyr låner du af klubben de første gange, herefter kan du leje udstyret eller vælge at anskaffe dit eget.
Du skal have en fornuftig trænings t-shirt på, gerne svedtransporterende.
Du skal have lange løse træningsbukser på. Hvis du kun har thights, så skal de være lange og du skal have shorts udenpå.
Du skal have indendørssko på. Det kan være rengjorte løbesko, men vi anbefaler det ikke da de bliver hurtigt slidt. Sko til indendørssport er generalt anbefalet.
Det bliver hårdt og du kommer til at svede, så et håndklæde er en rigtig god idé at medbringe.
Du får brug for noget at drikke i løbet af træningen og derfor skal du have en drikkedunk med. Vi tillader ikke at man drikker af hanen, så har du glemt den, kan du låne et krus.
Når du møder til træning vil instruktøren/træneren gennemgå sikkerhedsreglerne samt de vigtigste regler og retningslinjer.
Du finder de samlede informationer her https://trekanten.net/members/FKT_Almindelige_Bestemmelser.pdf
Vi følger de aktuelle nationale retningslinjer.
Selvom vi nok skal lære dig alle de fede tricks og frække finter, så kan det være en hjælp at vide de mest grundliggende ting.
Herunder finder du de tre våben som udgør moderne sportsfægtning og som du kan lære hos os.
Tag et kig hvis du får tid - selvom det måske ikke er alt der giver mening her og nu, så garantere vi at det gør, når du møder til træning.