START til fægtning!


Tænker du på at starte til fægtning?


Alle vores B&U begynderhold er åbnet igen, og det betyder at fægte-interesserede børn og unge nu kan modtage fægteundervisning af vores mange dygtige og erfarende instruktører. Her følger et overblik over vores ugentlige B&U begynderhold:


MANDAG:

- B&U begynderhold ca. 6 - 10 år, 15:30 til 17:00 (DGI-Byen - Vesterbro)

- Youth start up (ENGLISH) age 10 - 15 , 4pm to 5:30pm (Ryparken Idrætsanlæg - Østerbro)


TORSDAG:

- B&U begynderhold ca. 11 til 16 år, 16:00 til 18:00 (Ryparken Idrætsanlæg - Østerbro)


SØNDAG:

- Familiehold 4 til 6 år, 10:00 til 11:00 (Ryparken Idrætsanlæg - Østerbro)

- B&U begynderhold ca. 7 til 10 år (Ryparken Idrætsanlæg - Østerbro)


LINK - mere info om vores hold


TILMELDING & SPØRGSMÅL:

Du kan rette alle dine spørgsmål til klubbens cheftræner: Malte Trier Mørch E-mail. mtm@trekanten.org Tlf. 26 83 44 08


VOKSENHOLD:

Det er muligt at starte som voksen. Men alt voksenidræt foregår, pga. Covid-19 situationen, udendørs. Derfor består voksentræning primært af fysisk træning, benarbejde og personlige lektioner - og dermed et mindre fokus på fægte-delen. Vi er dog helt sikre på at vi kan tilbyde dig en fin introduktion til fægtesporten allerede nu, og du er meget velkommen til at kontakte os om evt. opstart nu eller når vi åbner op igen for normal træning den 6. maj. Voksen begynderholdet træner normalt mandag fra 17:30 til 19:00. Veteran/seniorhold træner onsdag kl 10:00 til 12:00


Se mere på dette link: LINK - mere info om vores hold


TILMELDING TIL VOKSENHOLD:

Du kan rette alle dine spørgsmål til klubbens formand:

Lene Jensen

E-mail. lene.jensen@trekanten.org


COVID-19 OG FÆGTNING:

Fægteklubben Trekanten følger alle DIF og DGIs gældende retningslinjer for idrætsaktiviteter.